Gençlik Şühedanın İzinde

Sarıkamış Harekatı'nın 103. yılı dolayısıyla "Gençlik Şühedanın İzinde"...

7 OCAK 2018 / Rıdvan ÖZAY

Anadolu’da yaşayan bütün halkların birlikte oluşturduğu Sarıkamış Destanının 103. yılı münasebeti ile ilimizde “Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü” düzenlendi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı öncülüğünde Sarıkamış Harekâtı’nın 103. yılı nedeniyle Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı olarak başlatılan ‘Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü’ Siirt Valiliği himayesinde binlerce kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.

15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı’nda start verilen yürüyüş, ATATÜRK Anıtı ve Güres Caddesi güzergahından devam ederek, Siirt İbrahim Hakkı Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans salonu önünde sona erdi.

Türk bayrakları ve Sarıkamış destanını anlatan pankartların taşındığı yürüyüşe; Siirt Valisi Ali Fuat ATİK, Vali Vekili Bünyamin Kuş, Garnizon Komutanı, Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın, Baro Başkanı Av. Nizam Dilek, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hüssam OLĞAÇ, kurum müdürleri,  siyasi parti, dernekler ve STK temsilcileri, öğrenciler, sporcular ve binlerce Siirt’ li  katıldı.

Anma programının ikinci bölümüne Siirt İbrahim Hakkı Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans salonunda devam edildi.

 Kuran-ı kerim tilaveti ile başlayan program, günün anlam ve önemini belirten konuşmalarla devam etti. Sarıkamış Destanının 103. yılı dolayısıyla İl Müftülüğünce, Kuran Kurslarında ve Camilerde okunan hatimlerin duası, İl Müftüsü Faruk Arvas tarafından okundu.

         Törende daha sonra Sarıkamış destanı ile ilgili belgesel film izlettirildi. Siirt Valiliğince hazırlanan Hoşaf ve buğday ekmek, katılımcılara dağıtılarak sona erdi.