19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 100. Yılında Coşkuyla Kutlandı

Siirt’ te 19 Mayıs Ataürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle ilk tören, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla, sabah saat 10:30'da Cumhuriyet Meydanında, Atatürk Anıtı'na, Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Hüssam OLĞAÇ tarafından, çelenk sunulması ile başladı. Aziz şehitlerimiz anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde göndere bayrak çekilmesinin ardından, buradaki tören sona erdi.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı çeşitli etkinliklerle, coşkuyla kutlandı. Siirt'te 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları için eski Hükümet Konağı önünde tören düzenlendi. Törene, Siirt Valisi Sayın Ali Fuat ATİK,  kamu kurum ve kuruluşların müdürleri, askeri, erkân, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Gençlik konuşması ve şiirler öğrenciler tarafından okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşma Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz Hüssam OLĞAÇ tarafından yapıldı. İl Müdürümüz Konuşmasında “19 Mayıs 1919 tarihi, Türk tarihinin dönüm noktalarından biridir. Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkmasıyla başlatılan ve arkasından Amasya, Sivas kongresi oradan da Erzurum kongresiyle yapılacak mücadelenin şekillenerek, dalga dalga yayılan, kurtuluş savaşının başladığı tarihtir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, onun silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor; manevi huzurlarında saygıyla eğiliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı tebrik ediyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum.” dedi.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı sporcular, vatandaşlara karanfil dağıttı. Ardından kutlama programında, öğrencilerin sergilediği çeşitli gösterilerle coşkulu anlar yaşandı. Judo, taekwondo ve jimnastik gösterileri büyük bir beğeni ile izlendi. Değişik tarihlerde ulusal dereceler yapmış sporcularımıza ödüllerinin verilmesinin ardından tören, halk oyunları ekibinin gösterisi ile sona erdi.